Lenovo 2117EKU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 2117EKU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.90 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVDR/RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional Upgradable to Genuine Windows 8 Pro |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 18.5 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet Bluetooth No |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Dimensions | |
| Height: | 14.5 in |
| Width: | 18.5 in |
| Depth: | 2.3 in |
| Weight: | 11.00 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | All-in-One Computer |
| Parent Retsku: | B00CLHSPQ6 |