Lenovo 3063B7U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 3063B7U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Video Chipset: | ATi Radeon HD3470 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Display RJ-45 Network |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | 3063B7U |
| Product Series: | M58p |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | E8400 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| vPro Technology: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Number of Total Expansion Bays: | 5 |
| Number of Total Expansion Slots: | 4 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Product Line: | ThinkCentre |