Lenovo 3548F7U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 3548F7U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.9 GHz |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 DisplayPort Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Slots: | xD-Picture Card SDXC Card SDHC Card SD Card MultiMedia Card (MMC) Memory Stick PRO Memory Stick |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Display | |
| Display Type: | LCD w/ LED Backlight |
| Display Size: | 20 in |
| Max Resolution: | 1600 x 900 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics 2500 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Dimensions | |
| Height: | 17 in |
| Width: | 20 in |
| Depth: | 8.9 in |
| Weight: | 18.5 lbs |