Lenovo 3853B5U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 3853B5U |
| Processor | |
| Processor Speed: | 3.33 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 8 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Chassis Style: | Ultra Small |
| Dimensions | |
| Height: | 3.10" |
| Width: | 11" |
| Depth: | 9.40" |
| Weight: | 9.20 lb |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | 1157 |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Rescue and RecoveryPassword ManagerThinkVantage System UpdateThinkVantage Power ManagerThinkVantage ToolboxNorton Internet Security 2011 (30 days of virus defi nitions)Adobe ReaderAdobe Flash PlayerSkype for WindowsMicrosoft Office 2010 preloaded; purchase product key to activateCorel Burn.NowCorel DVD MovieFactory |
| Product Model: | 3853B5U |
| Product Series: | M90p |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | i5-660 |
| Green Compliance: | Ye |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator HD |