Lenovo 40181DU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 40181DU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear RJ-45 Network Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB On-side HDMI Digital Audio/Video In Rear Mini-phone S/PDIF/Headphone Combo Mini-phone Microphone |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 21.5 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick PRO Memory Stick PRO Duo Secure Digital (SD) Card miniSD Card xD-Picture Card MultiMediaCard (MMC) RS-MMC |
| Dimensions | |
| Height: | 15.59" |
| Width: | 20.63" |
| Depth: | 8.27" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Lenovo OneKey Recovery Media Show Lenovo CamSuite McAfee VirusScan Plus 2009 (60 days of virus definitions) Windows Live Essential Microsoft Office 2007 Trial (60-day) |
| Product Series: | A300 |
| Screen Mode: | Full HD |
| Processor Model: | T4400 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Number of Mini PCI Express Slots: | 2 |
| Network (RJ-45): | Yes~ |