Lenovo 40251AU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 40251AU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.66 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD?R/?RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3150 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes Microphone Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 18.5 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Expansion Slots | |
| Slots: | MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) xD-Picture Card |