Lenovo 410598U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 410598U |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 24 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | 240-pin DIMM (6 Total/2 Free) |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 eSATA Yes DVI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 18.80" |
| Width: | 6.90" |
| Depth: | 19" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Workstation |
| Frequency Band: | QuickPath Technology:QuickPath Interconnect 4.8 GT/sExpansion Slot Detail:PCI Express x4 slot has the bus speed of PCI Express x16 |
| Software Included: | Rescue and RecoveryThinkVantage System UpdateNorton Internet Security (30 days of virus definitions)Adobe ReaderMicrosoft Office 2007 Trial (60-day)Roxio Creator Business EditionRoxio MyDVDCorel WinDVD |