Lenovo 415752U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 415752U |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | 240-pin DIMM (3 Populated) |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional x64 |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.13 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 18.80" |
| Width: | 6.90" |
| Depth: | 18.10" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Workstation |
| Frequency Band: | QuickPath Technology:QuickPath Interconnect 4.8 GT/s |
| Software Included: | System UpdatePC-Doctor DiagnosticsSystem Migration AssistantThinkVantage Productivity CenterThinkVantage Rescue and Recovery |
| Product Series: | S20 |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | E5506 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 10 |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Number of Optical Drives: | 1 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 10 |
| Product Line: | ThinkStation |