Lenovo 4158B1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 4158B1U |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 48 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | 240-pin DIMM (12 Total/10 Free) |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional x64 |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.26 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial Attached SCSI |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 Firewire Yes eSATA Yes DVI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 300 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 19.10" |
| Width: | 8.30" |
| Depth: | 23.70" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Workstation |
| Product Model: | 4158B1U |
| Product Series: | D20 |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | E5507 |
| Green Compliance: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 12 |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 15000 |
| Number of Processors Support: | 2 |
| eSATA: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 10 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 1.06 kW |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Number of Optical Drives: | 1 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 10 |
| Product Line: | ThinkStation |