Lenovo 422933U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 422933U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Xeon |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Cache Size: | 10 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/600 |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 2 x USB 3.0 Firewire Yes DVI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x4 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 3 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 7 Professional |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Microphone Yes |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA Quadro 600 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 3 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 6 |
| Dimensions | |
| Height: | 19.1 in |
| Width: | 8.3 in |
| Depth: | 23.7 in |
| Weight: | 60.60 lbs |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Workstation |
| Parent Retsku: | B007VPG6IC |