The Excellent Quality TS S30 E5 256GB 8GB - ThinkStation S30, Tower Form Factor, Intel C602-S30 Core Chipset, Intel Xeon E5-1650 v2 Processor, 3.5 GHz/1866 MHz, 15MB 6C Cache, 8 GB Memory, 256GB 2.5 SSD - OPAL HDD, Rambo 8, None ,Windows7 Pro64 Downgrade w/Windows 8 Pro64 License, Integrated Audio, Integrated Single Gigabit Ethernet Adapter, Preferred Pro Full-Size Keyboard, Optical Wheel Mouse, Memory Card Reader, Integrated Mono Speaker, Chassis intrusion switch
| Basic Info |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 4352H4U |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B00FE7G62K |
| RAID Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Processor Model: | E5-1650 v2 |
| Product Series: | S30 |
| Green Compliance: | Yes |
| Product Line: | ThinkStation |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |
| Solid State Drive Configuration: | 1 x 256 GB |
| Total Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 8 |
| Number of Total Expansion Slots: | 5 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 610 W |
| Product Model: | 4352H4U |
| Total Number of USB Ports: | 12 |
| Brand Name: | Lenovo |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Audio Line In: | Yes |
| Solid State Drive Interface: | Serial ATA/600 |
| Number of Total Expansion Bays: | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports: | 4 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Number of Solid State Drives: | 1 |
| Maximum Turbo Speed: | 3.90 GHz |
| Audio Line Out: | Yes |
Lenovo 30116CULenovo 056851U