Lenovo 5474A4U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 5474A4U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 8 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 310 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional Downgrade to Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | Display RJ-45 Network |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Dimensions | |
| Height: | 16.30" |
| Width: | 6.90" |
| Depth: | 17.40" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | 5474A2U |
| Product Series: | M90 |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | i5-750 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Number of Processors Support: | 1 |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Total Solid State Drive Capacity: | No |
| Product Line: | ThinkCentre |