Lenovo 5485A3U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 5485A3U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i3 |
| Processor Speed: | 2.93 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Cache Size: | 4 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | Display RJ-45 Network |
| Case | |
| Chassis Style: | Small Form Factor |
| Dimensions | |
| Height: | 3.90" |
| Width: | 12.50" |
| Depth: | 14.90" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | 5485A3U |
| Product Series: | M90 |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | i3-530 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Solid State Drive Interface: | Not Applicable |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Total Solid State Drive Capacity: | No |
| Product Line: | ThinkCentre |