Lenovo 57078894 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 57078894 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/0 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 1 x 15-pin DB-15 VGA Rear RJ-45 Network Rear 1 x 9-pin DB-9 Serial Rear 1 x Mini-phone Microphone Rear 1 x Mini-phone Headphone Front 1 x Mini-phone Microphone Front 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse Rear 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel Rear 1 x Mini-phone Stereo Audio Line In Rear 1 x Mini-phone Stereo Audio Line Out Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Height: | 15.25 in |
| Width: | 7.3 in |
| Depth: | 18 in |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x8 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 15" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 17" |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Chassis Color: | Black Silver |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| System Chipset: | Intel G31 Chipset |
| Video Integration: | Card |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Intel Model: | E2140 |