Lenovo 57315178 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 57315178 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 1.8 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 3.0 HDMI Ethernet - RJ45 Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Expansion Slots | |
| Slots: | SDXC Card SDHC Card SD Card MultiMedia Card (MMC) Memory Stick PRO Memory Stick |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Touchscreen Mouse Keyboard Integrated Webcam |
| Display | |
| Display Type: | LCD w/ LED Backlight |
| Display Size: | 27 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 620M |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 2 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11n Fast Ethernet Bluetooth |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Dimensions | |
| Height: | 16.95 in |
| Width: | 27.2 in |
| Depth: | 1.17 in |
| Weight: | 17.8 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | All-in-One Computer |
| Parent Retsku: | B00CRXZLDO |