Lenovo 57315916 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 57315916 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i5 |
| Processor Speed: | 2.60 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 6 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) MultiMediaCard (MMC) Memory Stick Memory Stick PRO |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 27 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Dimensions | |
| Height: | 18.9 in |
| Width: | 25.6 in |
| Depth: | 8.7 in |
| Weight: | 25.52 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | All-in-One Computer |
| Parent Retsku: | B00CRXZLE8 |