Lenovo 57316914 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 57316914 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 3.60 GHz |
| Cache Size: | 10 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 12 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 7 x USB 2.0 3 x USB 3.0 HDMI Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Software | |
| Operating System: | Genuine Windows 8 |
| Solid State Drive Capacity: | 128 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GTX 660 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Dimensions | |
| Weight: | 61.72 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |