Lenovo 57323873 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 57323873 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 3.40 GHz |
| Cache Size: | 8 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Number of Processor Cores: | Quad-Core |
| Memory | |
| Installed Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Max System Memory: | 32 GB |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 4 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Secure Digital Extended Capacity (SDXC) Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) CompactFlash (CF) Card |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 2 TB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 635 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 2 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Dimensions | |
| Weight: | 27.99 lbs |
| Height: | 15.74 in |
| Width: | 7.12 in |
| Depth: | 17.97 in |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |