Lenovo 57324504 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 57324504 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 3.40 GHz |
| Cache Size: | 8 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 8 GB |
| Max System Memory: | 32 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 4 x USB 3.0 HDMI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 3 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) microSD Extended Capacity (microSDXC) Memory Stick Memory Stick PRO Micro Drive MultiMediaCard (MMC) CompactFlash (CF) Card |
| Software | |
| Operating System: | Windows 8.1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce GT 635 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Dimensions | |
| Height: | 14.2 in |
| Width: | 6.9 in |
| Depth: | 16.1 in |
| Weight: | 29.98 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |