Lenovo 6071DJU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 6071DJU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Reader DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Audio Line In Rear 1 x Mini-phone Audio Line Out Rear 1 x Mini-phone Headphone Front 1 x Mini-phone Microphone Front IEEE 1284 Parallel RJ-45 Network 9-pin DB-9 Serial 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 1 x eSATA VGA |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Ultra Small |
| Weight: | 14.11 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 3.5 in |
| Width: | 10.9 in |
| Depth: | 10.7 in |
| Weight: | 14.11 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |