Lenovo 6072BVU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 6072BVU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.33 GHz |
| Cache Size: | 4 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | RAID Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Parallel - 25 pin D-shell (IEEE 1284A) Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop (Low Profile) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 1 |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 12.5 in |
| Depth: | 13.4 in |
| Weight: | 16.3 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 12.5 in |
| Depth: | 13.4 in |
| Weight: | 16.3 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 1333 MHz |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Included Speakers: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Series: | M57 |
| Processor Model: | E6550 |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft Office Ready PC includes a preinstalled image of select 2007 Microsoft Office suites. Purchase a Medialess License Kit to activate the software |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 8 |