Lenovo 6136A1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 6136A1U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB Front 6 x 4-pin Type A USB Rear 1 x VGA 1 x DisplayPort RJ-45 Network 1 x eSATA 1 x Mini-phone Microphone/Line-in Front 1 x Mini-phone Audio Line Out Front |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | UltraSlim Desktop |
| Weight: | 9.30 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 3.10" |
| Width: | 10.80" |
| Depth: | 9.40" |
| Weight: | 9.30 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | 6136A1U |
| Product Series: | M58p |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | E8400 |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft® Office Ready PC includes a preinstalled image of select 2007 Microsoft Office suites. Purchase a Medialess License Kit to activate the software |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| vPro Technology: | Yes |
| eSATA: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 8 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Product Line: | ThinkCentre |