Lenovo 639536U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 639536U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x RJ-45 Network 1 x DVI 1 x 15-pin VGA 1 x Mini-phone Audio Line In 1 x Mini-phone Audio Line Out 1 x Mini-phone Microphone |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Ultra Small |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Series: | M57p |
| Processor Model: | E8200 |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft Office Ready PC includes a preinstalled image of select 2007 Microsoft Office suites. Purchase a Medialess License Kit to activate the software |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |