Lenovo 6578PBU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 6578PBU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium III |
| Processor Speed: | 866 MHz |
| Cache Size: | 256 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 128 MB |
| Memory Technology: | SDRAM |
| Max System Memory: | 512 MB |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| System | |
| Drive Controllers: | IDE (Ultra ATA/66) |
| Interface Connection: | 2 x USB 1.1 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 3 |
| Storage | |
| Included Drives: | 3.5" 1.44MB Floppy Drive CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 20 GB |
| Features | |
| Included Devices: | (Not Applicable) |
| Display | |
| Display Type: | (Not Applicable) |
| Display Size: | (Not Applicable) |
| Max Resolution: | (Not Applicable) |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP 2X |
| Installed Video Memory: | 11 MB |
| Video Chipset: | 815E |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 2000 |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 1 |
| Number of Internal Bays 5.25: | (Not Applicable) |
| Height: | 5.5 in |
| Width: | 16.7 in |
| Depth: | 16.7 in |
| Weight: | 23 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 5.5 in |
| Depth: | 16.7 in |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | (Not Applicable) |
| Bus Speed: | 133 MHz |
| Case Pack Quantity: | 1 |
| Category: | Pentium III 866 |
| CD-ROM Read Speed: | 40 X |
| CD Rewrite Speed: | (Not Applicable) |
| CD Write Speed: | (Not Applicable) |
| Chassis Color: | (Not Specified) |
| Class: | Desktop |
| Description: | NetVista A40 PIII 866 128MB 20GB 40XCD 10/100 |
| DVD-ROM Read Speed: | (Not Applicable) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| External Bays Notes: | (Not Applicable) |
| Geographic Localization: | USA |
| Input Devices: | Keyboard Mouse |
| Number of Internal 5.25 Bays: | (Not Applicable) |
| Number of Internal Bays 5.25: | (Not Applicable) |
| Internal Bays Notes: | (Not Applicable) |
| Number of ISA Slots: | (Not Applicable) |
| Labor Warranty: | 3 Years (36 Months) |
| Language Localization: | English |
| Manufacturer Description: | NetVista A40 |
| Manufacturer Sku: | 6578PBU |
| Max Memory: | 512 MB |
| Modem Speed: | (Not Applicable) |
| Number of Other Bays: | (Not Applicable) |
| Number of Other Slots: | (Not Applicable) |
| Parts Warranty: | 3 Years (36 Months) |
| Number of AMR Slots: | (Not Applicable) |
| Number of PCI Slots: | 3 |
| Product Family: | NetVis |
| Product Type: | Desktop Computer |