Lenovo 684913U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 684913U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium 4 |
| Processor Speed: | 1.4 GHz |
| Cache Size: | 256 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 512 MB |
| Memory Technology: | RDRAM (RAMBUS) |
| Storage | |
| Included Drives: | 3.5" 1.44MB Floppy Drive CD-ROM Hard Drive |
| Hard Drive Capacity: | 18.2 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP 4X |
| Installed Video Memory: | 64 MB |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 2000 |
| System | |
| Drive Controllers: | Ultra 160/m SCSI |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Ethernet - RJ45 Twisted-Pair (XBaseT) Keyboard - 6 pin mini-DIN (PS/2) Mouse - 6 pin mini-DIN (PS/2) Parallel - 25 pin D-shell (IEEE 1284A) Serial - 9 pin D-shell ( |
| Features | |
| Included Devices: | (Not Specified) |
| Display | |
| Display Type: | (Not Applicable) |
| Display Size: | (Not Applicable) |
| Max Resolution: | (Not Applicable) |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 3 |
| Height: | 18.51 in |
| Width: | 6.5 in |
| Depth: | 20 in |
| Weight: | 42 lbs |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 5 |
| Dimensions | |
| Height: | 18.51 in |
| Depth: | 20 in |
| Additional Specifications | |
| Base Warranty: | (Not Applicable) |
| Bus Speed: | 400 MHz |
| Case Pack Quantity: | 1 |
| CD-ROM Read Speed: | 48 X |
| CD Rewrite Speed: | (Not Applicable) |
| CD Write Speed: | (Not Applicable) |
| Chassis Color: | (Not Specified) |
| Description: | IntelliStation M Pro P4 1400MHz 512MB 18GB 48XCD 10/100 |
| DVD-ROM Read Speed: | (Not Applicable) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 2 |
| External Bays Notes: | (Not Applicable) |
| Geographic Localization: | (Not Specified) |
| Input Devices: | Keyboard Mouse Touchpad |
| Number of Internal Bays 5.25: | (Not Applicable) |
| Internal Bays Notes: | (Not Applicable) |
| Number of ISA Slots: | (Not Applicable) |
| Labor Warranty: | 3 Years (36 Months) |
| Language Localization: | (Not Specified) |
| Manufacturer Description: | IntelliStation M Pro 3D Pentium 4 |
| Manufacturer Sku: | 684913U |
| Modem Speed: | (Not Applicable) |
| Number of Other Bays: | (Not |