Lenovo 7188AHU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7188AHU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |