Lenovo 7188AJU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7188AJU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9500 GT |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x DisplayPort Digital Audio/Video RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel DVI-I Digital Video |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Dimensions | |
| Height: | 15.83" |
| Width: | 6.89" |
| Depth: | 17.32" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | McAfee VirusScan Plus with 30 days of virus definitions PC-Doctor diagnoses ThinkVantage Rescue and Recovery |
| Product Series: | M58p |
| Processor Model: | Q9400 |
| Green Compliance: | Yes |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| vPro Technology: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 8 |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Operating System Architecture: | 64-bit |