Lenovo 7258D1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7258D1U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.70 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 3 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB Front 4 x 4-pin Type A USB Rear 1 x 15-pin HD-15 VGA RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone Front 1 x Mini-phone Audio Out Front Mini-phone Audio In Rear Mini-phone Audio Out Rear Mini-phone Microphone Rear 9-pin DB-9 Serial 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard/Mouse |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |