Lenovo 7269E4U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7269E4U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.70 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 15-pin HD-15 VGA RJ-45 Network Mini-phone Microphone Front Mini-phone Audio Out Front Mini-phone Audio In Rear Mini-phone Audio Out Rear Mini-phone Microphone Rear 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard Rear 9-pin DB-9 Serial Rear 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel Rear 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Small Form Factor |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 3.90" |
| Width: | 12.48" |
| Depth: | 14" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Series: | M58e |
| Processor Model: | E5400 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Number of Total Expansion Bays: | 3 |
| Number of Total Expansion Slots: | 2 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Total Solid State Drive Capacity: | No |