Lenovo 7298D2U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7298D2U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 3.16 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 1 x 9-pin DB-9 Serial 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x Mouse 1 x Keyboard 1 x VGA 1 x Mini-phone Audio Line In 1 x Mini-phone Audio Line Out 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone RJ-45 Network |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business Microsoft Windows XP Pro |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Mini) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 2 |
| Height: | 15.8 in |
| Width: | 6.9 in |
| Depth: | 17.3 in |
| Weight: | 24.7 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 15.80" |
| Width: | 6.90" |
| Depth: | 17.30" |
| Weight: | 24.7 lbs |
| Additional Specifications | |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | ThinkVantage Rescue and RecoveryMcAfee VirusScan Plus with 30 days of virus definition updatesPC-Doctor diagnoses |
| Product Model: | 7298D2U |
| Product Series: | M58e |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | E8500 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| vPro Technology: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Product Line: | ThinkCentre |