Lenovo 7298G2U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7298G2U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Quad |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | BD-Writer BD-R/RE |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | ATI Radeon HD 3470 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |