Lenovo 7298Q2U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7298Q2U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.93 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | RJ-45 Network Rear 1 x 9-pin DB-9 Serial Rear 1 x 15-pin HD-15 VGA Rear 1 x Mini-phone Audio In Rear 1 x Mini-phone Audio Out Rear 1 x Mini-phone Microphone Rear 1 x Mini-phone Headphone Front 1 x Mini-phone Microphone Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse Rear 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard Rear 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 15.80" |
| Width: | 6.90" |
| Depth: | 17.30" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | Roxio MyDVDAdobe ReaderPassword ManagerAdobe Flash PlayerSkype for WindowsRescue and RecoveryThinkVantage ToolboxThinkVantage System UpdateThinkVantage Power ManagerRoxio Creator Business EditionMicrosoft Office 2007 Trial (60-day)Norton Internet Security 2009 (30 days of virus definitions) |
| Product Model: | 7298Q2U |
| Product Series: | M58e |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | E7500 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 |