Lenovo 7303C8U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7303C8U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Reader DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 9-pin DB-9 Serial RJ-45 Network 1 x Keyboard 1 x Mouse 1 x Mini-phone Audio In 1 x Mini-phone Audio Out 1 x Mini-phone Microphone 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 1 x Mini-phone Headphone |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Small Form Factor |
| Dimensions | |
| Height: | 3.90" |
| Width: | 12.48" |
| Depth: | 14" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Software Included: | PC-Doctor diagnosesMcAfee VirusScan Plus (with 30 days of virus definition updates)ThinkVantage Rescue and Recovery |
| Product Model: | 7303C8U |
| Product Series: | M58e |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | E7400 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Product Line: | ThinkCentre |