Lenovo 7307A1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7307A1U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x 9-pin DB-9 Serial 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x VGA 1 x Mini-phone Audio Line In 1 x Mini-phone Audio Line Out 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Headphone RJ-45 Network |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Weight: | 24.70 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 15.80" |
| Width: | 7" |
| Depth: | 17.30" |
| Weight: | 24.70 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |