Lenovo 7360AJU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7360AJU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.2 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) DisplayPort Ethernet - RJ45 Serial - 9 pin D-shell (EIA 574/232) Serial ATA - 7 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 VGA |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-RW/DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 MHD |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Business |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop (Low Profile) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 1 |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 12.48 in |
| Depth: | 14 in |
| Weight: | 16.5 lbs |