Lenovo 7360EHU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7360EHU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.93 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Professional |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front Mini-phone Headphone Front Mini-phone Microphone Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 9-pin DB-9 Serial Rear RJ-45 Network Rear 1 x DisplayPort Digital Audio/Video Rear 1 x 15-pin HD-15 VGA Rear eSATA Rear Mini-phone Audio In Rear Mini-phone Audio Out Rear Mini-phone Microphone Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Small Form Factor |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 2 |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 3.90" |
| Width: | 12.50" |
| Depth: | 14" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |