Lenovo 7373AGU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7373AGU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.40 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total/3 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Business |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x 15-pin HD-15 VGA Rear 1 x Display Rear RJ-45 Network Rear 1 x Mini-phone Microphone Front 1 x Mini-phone Headphone Front 1 x Mini-phone Audio Line In Rear 1 x Mini-phone Audio Line Out Rear 1 x Mini-phone Microphone Rear 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x 9-pin DB-9 Serial Rear |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Dimensions | |
| Height: | 15.83" |
| Width: | 6.89" |
| Depth: | 17.32" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |