Lenovo 73938KU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 73938KU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.80 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/0 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse RJ-45 Network 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x Mini-phone Microphone Front 1 x Display 1 x Mini-phone Audio Line Out Front RJ-11 Modem |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Intel Model: | E4300 |
| Software Included: | Productivity Applications: Adobe Acrobat Reader Diskeeper 9.0 Home Edition Google Desktop Google Toolbar Lotus Notes Stand-alone Client (license) Picasa from Google Device Drivers/Utilities: Norton Internet Security (OEM Edition) with 90 days of virus definition updates PC-Doctor diagnostics Sun JRE ThinkVantage Client Security Solution ThinkVantage Rescue and Recovery Lenovo 3000 System Update Lenovo Care |
| Modem: | Yes |
| Product Series: | J110 |
| Processor Model: | E4300 |
| Microsoft Office Ready: | Microsof |