Lenovo 7479F6U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 7479F6U |
| Processor | |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Cache Size: | 6 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | eSATA Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes DisplayPort Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 1 |
| Dimensions | |
| Height: | 3.23" |
| Width: | 10.91" |
| Depth: | 9.61" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | 7479F6U |
| Product Series: | M58p |
| Brand Name: | Lenovo |
| Processor Model: | E8400 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| vPro Technology: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| Number of Total Expansion Bays: | 2 |
| Number of Total Expansion Slots: | 1 |
| eSATA: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 8 |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 8 |
| Product Line: | ThinkCentre |