Lenovo 78691EU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 78691EU |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Fast Ethernet Bluetooth Not Included |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Home |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | RJ-45 Network 1 x Mini-phone Headphone Rear 1 x Mini-phone Microphone Rear 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB On-side |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 18.5 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Dimensions | |
| Height: | 14.60" |
| Width: | 18.50" |
| Depth: | 3.98" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Built-in 1.3MP Camera |
| Software Included: | Corel WinDVD Cyberlink Power2Go Lenovo OneKey Recovery Driver and Application Installation Trend Micro PC-cillin Internet Security 2008 |
| Modem: | No |
| Product Series: | C100 |
| Screen Mode: | WXGA |
| Processor Model: | 230 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 1 |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Hard Drive RPM: | 5400 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Number of Mini PCI Express Slots: | 1 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 4 |