Lenovo 813912U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 813912U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron D |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Cache Size: | 256 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 256 MB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Reader CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Interface Connection: | 2 x Type A USB 2.0 USB 2 x Type A USB 2.0 - USB Front 1 x 9-pin DB-9 RS-232 - Serial 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x RJ-45 Network 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x Audio Line In 2 x Audio Line Out 2 x Microphone 1 x 15-pin HD-15 |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Dimensions | |
| Height: | 13.90" |
| Width: | 7.10" |
| Depth: | 16" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |