Lenovo 8187E4U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 8187E4U |
| Processor | |
| Processor Class: | Pentium 4 |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 256 MB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Reader CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics 2 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Interface Connection: | 2 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Front 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB Rear 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 1 x 9-pin DB-9 RS-232 - Serial 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Keyboard 1 x 6-pin mini-DIN (PS/2) Mouse 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Microphone 1 x Mini-phone Stereo Audio Line In 1 x Mini-phone Stereo Audio Line Out |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Weight: | 22 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 5.50" |
| Width: | 16.70" |
| Depth: | 16.30" |
| Weight: | 22 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Video memory is shared.Voltage switching operation controlled by a switch on the back of the Power Supply unit.Hard disk drive features: Serial ATA-150 supported.OS Certified:IBM OS/2 Warp 4.0Microsoft Windows 2000 ProfessionalMicrosoft Windows 98 Second EditionMicrosoft Windows NT Workstation 4.0Microsoft Windows XP Home EditionMicrosoft Windows XP ProfessionalNovell NetWare 4.xNovell NetWare 5.xNovell NetWare 6.x |
| Product Model: | 8187E4U |
| Product Series: | M50 |
| Brand Name: | Lenovo |