Lenovo 8215D1U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 8215D1U |
| Processor | |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Memory | |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| Installed Memory: | 512 MB |
| System | |
| Drive Controllers: | Floppy IDE (ATA/EIDE/ATAPI) Serial ATA |
| Interface Connection: | 8 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-ROM |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Display | |
| Included Monitor: | No |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 950 |
| Included Speakers: | No |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (1000 Mbps) |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 1 |
| Height: | 3.3 in |
| Width: | 12.2 in |
| Depth: | 14.1 in |
| Weight: | 20 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 3.3 in |
| Width: | 12.2 in |
| Depth: | 14.1 in |
| Weight: | 20 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Chassis Color: | Black |
| DVD-ROM Read Speed: | 16 X (DVD DVD-R) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of PCI Slots: | 1 |
| Audio Codec: | ADI 1981HD |
| System Chipset: | Intel 945G Chipset |
| Video Integration: | Motherboard |
| Included Speakers: | No |
| Max Shared Video Memory: | 128 MB |
| Included Monitor: | No |
| Included Printer: | No |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Intel Model: | 630 |
| Color Temperature: | Customer Replaceable Unit ("CRU") ServiceOn-Site ServiceNote: CRU information and replacement instructions are shipped with your Machine and are available from Lenovo at any time on your request. |
| Product Model: | 8215D1U~ |