Lenovo 830581U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 830581U |
| Processor | |
| Processor Class: | Pentium 4 |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 256 MB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total/1 Free |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Reader CD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Interface Connection: | 1 x 25-pin DB-25 IEEE 1284 - Parallel 2 x 9-pin DB-9 Serial 6 x 4-pin Type A USB 1 x 3.5mm Jack Microphone 1 x 15-pin HD-15 VGA 1 x 3.5mm Jack Headphone 1 x 3.5mm Jack Keyboard 1 x 8-pin Mini-phone Audio 1 x Mouse 1 x RJ-45 IEEE 802.3 Network |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Weight: | 25 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 5.50" |
| Width: | 16.70" |
| Depth: | 16.30" |
| Weight: | 25 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |