Lenovo 841936U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 841936U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium 4 |
| Processor Speed: | 2.80 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Memory | |
| Installed Memory: | 256 MB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Total |
| Storage | |
| Included Drives: | CD-Writer CD-R/RW |
| Hard Drive Capacity: | 40 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Extreme Graphics 2 |
| Software | |
| Operating System: | Windows XP Professional |
| System | |
| Interface Connection: | 2 x USB 2.0 - USB Front 6 x USB 2.0 - USB Rear 2 x 9-pin Serial 1 x RJ-45 Network 1 x IEEE 1284 Parallel 1 x Keyboard 1 x Mouse 1 x VGA 1 x Audio Line In 1 x Audio Line Out 1 x Microphone |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Small Desktop |
| Dimensions | |
| Height: | 3.35" |
| Width: | 12.17" |
| Depth: | 14.13" |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |