Lenovo 881094U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 881094U |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 1.86 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-ROM |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X3000 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Pro |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop (Low Profile) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 1 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 1 |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 13.8 in |
| Depth: | 15.2 in |
| Weight: | 22 lbs |
| Additional Specifications | |
| Cable Connectors: | SATA |
| CD-ROM Read Speed: | 48 X (CD CD-R) |
| Processor Model: | E6300 |
| DVD-ROM Read Speed: | 16 X (DVD DVD-R) |
| Product Line: | ThinkCentre |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Intel Model: | E6300 |
| Product Model: | 881094G |
| Brand Name: | Lenovo |
| System Chipset: | Intel Q965 Express Chipset |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 10 |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Audio Codec: | AD1983HD |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Hard Drive RPM: | 7200 |
| Max Shared Video Memory: | 256 MB |
| Audio Line Out: | Yes |
| Product Series: | M55 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Software Included: | Productivity Applications:Sun JREGoogle DesktopGoogle ToolbarPicasa from GoogleAdobe Acrobat ReaderPC Doctor diagnosticsThinkVantage System UpdateDiskeeper Lite from Dis |
| Bus Speed: | 1066 MHz |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Microsoft Office Ready: | Microsoft® Office Ready PC includes a preinstalled image of select 2007 Microsoft Office suites. Purchase a Medialess License Kit to activate the software |
| Video Integration: | Motherboard |
| Total Number of USB Ports: | 10 |
| Chassis Color: | Black |
| Dimensions | |
| Height: | 4.20" |
| Weight: | 22 lb |
| Width: | 13.80" |
| Depth: | 15.20" |