Lenovo 881196U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 881196U |
| Processor | |
| Processor Speed: | 1.86 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 4 Total/3 Free |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 10 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line Out Yes |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Dimensions | |
| Height: | 17" |
| Width: | 7" |
| Depth: | 17.70" |
| Weight: | 27.50 lb |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |