Lenovo 9935B3U Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Lenovo |
| SKU: | 9935B3U |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon 64 X2 |
| Processor Speed: | 2.6 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 8 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 8 x USB 2.0 DVI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | ATI Mobility Radeon HD 3100 |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Pro |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Midsize) |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of Externally Accessible 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal Bays 3.5: | 2 |
| Height: | 16 in |
| Width: | 7 in |
| Depth: | 17.3 in |
| Weight: | 24.20 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 15.83" |
| Width: | 6.89" |
| Depth: | 17.32" |
| Weight: | 24.25 lb |
| Additional Specifications | |
| Number of Externally Accessible 3.5 Bays: | 1 |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |