Samsung 700314589 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Samsung |
| SKU: | 700314589 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Celeron Dual-Core |
| Processor Speed: | 1.9 GHz |
| Number of Processor Cores: | Dual-Core |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus 2.0 Ethernet - RJ45 DVI Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Line In (1/8" Mini) |
| Storage | |
| Number of Solid State Drives Included: | 1 |
| Software | |
| Solid State Drive Capacity: | 16 GB |
| Features | |
| Included Devices: | Mouse Keyboard |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel HD Graphics |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Wireless Ethernet - IEEE802.11n Wireless Ethernet - IEEE802.11g Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11a Gigabit Ethernet Bluetooth |
| Case | |
| Chassis Style: | Desktop |
| Dimensions | |
| Height: | 40 mm |
| Width: | 206 mm |
| Depth: | 206 mm |
| Weight: | 0.82 kg |