Shuttle 74RXS36VL005SHU001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Shuttle |
| SKU: | 74RXS36VL005SHU001 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.86 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 5 x USB 2.0 HDMI Yes DVI Yes VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Secure Digital (SD) Card |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Included: | No |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 3650 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g/n Gigabit Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 1 |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Parent Retsku: | B00AYA0EBQ |
| Processor Model: | D2550 |
| Green Compliance: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Mini PCI Express Slots: | 1 |
| Number of Internal 2.5 Bays: | 1 |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Product Model: | XS36VL |
| Brand Name: | Shuttle |
| Number of Total Expansion Bays: | 2 |
| Hyper-Threading: | Yes |
| Memory Form Factor: | SODIMM |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports: | 5 |
| Graphics Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Memory Card Reader: | Yes |
| Number of Total Expansion Slots: | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage: | 40 W |
| Total Number of USB Ports: | 5 |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |